TrennMet logo

EN   DE   PL

 

3 główne powody, dla których warto stosować środki do smarowania tłoków

Utrzymanie sprawności naszych silników i maszyn jest kluczowe dla zapewnienia ich długotrwałego i bezawaryjnego funkcjonowania. Jednym z nadrzędnych elementów tego procesu jest stosowanie środków do smarowania tłoków, które pełnią istotną rolę w optymalizacji pracy silnika. W niniejszym artykule omówimy trzy główne powody, dla których warto stosować środki do smarowania tłoków, a mianowicie ochronę przed zużyciem, redukcję tarcia oraz utrzymanie czystości silnika.

Ochrona przed zużyciem

Tłoki w silnikach spalinowych są narażone na intensywne działanie sił, które mogą prowadzić do ich szybkiego zużycia. Środki do smarowania tłoków tworzą warstwę ochronną między tłokiem a cylindrem, która minimalizuje bezpośredni kontakt metalu z metalem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń mechanicznych wynikających z ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka w cylindrze.

Redukcja tarcia

Tarcie pomiędzy poruszającymi się elementami silnika może prowadzić do zwiększenia jego temperatury, a w konsekwencji do przegrzewania się jednostki napędowej. Stosowanie środków do smarowania tłoków pozwala zredukować tarcie, a tym samym ograniczyć ilość wydzielanego ciepła. W efekcie silnik pracuje w niższych temperaturach, co przekłada się na wyższą sprawność energetyczną oraz oszczędność paliwa.

Należy jednak pamiętać, że zbyt rzadki olej może nie zapewnić wystarczającej ochrony przed tarcia, podczas gdy zbyt gęsty może utrudniać swobodny ruch tłoka w cylindrze.

Utrzymanie czystości silnika

Czystość wnętrza silnika jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Podczas pracy silnika na jego powierzchniach gromadzą się różne zanieczyszczenia, takie jak sadza czy osady olejowe. Stosowanie środków do smarowania tłoków pozwala na efektywne usuwanie tych zanieczyszczeń oraz zapobieganie ich nagromadzeniu.

Współczesne środki do smarowania tłoka maszyn odlewniczych zawierają dodatki detergentowe, które pomagają utrzymać czystość elementów silnika poprzez rozpuszczanie zanieczyszczeń i ich zawieszenie w oleju. Dzięki temu zanieczyszczenia są łatwiej usuwane podczas wymiany oleju. Ponadto niektóre środki smarujące posiadają także dodatki przeciwutleniające, które chronią powierzchnie metalowe przed utlenianiem i powstawaniem szkodliwych osadów.